מהפכת הפטריות

מידע, סגולות ויתרונות

מיליוני זנים של פטריות קיימים בעולמינו - מתוכן ידועים לנו אלפים בודדים כראויים לשימוש האדם למאכל או לשימוש כפטריות מרפא ,הקסם מתחיל להחשף...

עידן הפטריות החל , המין האנושי מתחיל לגלות את הסגולות המופלאות הטמונות בפטריות , את יכולתן השונות להתשלב בתחומים רבים לטובת האדם ברפואה מונעת,ריפוי, העשרת המזונות ותחומי חיים רבים בהם ניתן יהיה בעתיד הלא רחוק להשתמש באורגניזם המופלא הזה.

מלכת המטבח

קולינריה

פטריות זוכות למקום של כבוד במתכונים רבים , באין ספור שימושים במאכלים, מטעמים רבים מיוחסים להן, ניתן לשלב אותן טריות בסלט, מבושלות, צלויות, מוקפצות, במנגל על האש. נפלאות כמנה עיקרית או כתוספת לכל מנה. הפטריות תופסות את מקומן אט אט כמלכות המטבח.

ביטחון תזונתי

מזון מזין בר קיימא

מבט חטוף אל העתיד מעלה בפנינו סוגיה מדאיגה הנוגעת לבטחון תזונתי על פני כדור הארץ. ענף הפטריות מתגלה כפתרון תזונתי בר קיימא.

פטריות בעולם הרפואה

רפואה ופסיכולוגיה

פטריות נחקרות כבר שנים רבות ונחשבות לבעלות תכונות תומכות, מחזקות, מאזנות ואף משפעלות מערכות בגוף האדם. פטריות ידועות בתרומתן למערכות העצבים, הכליות, מערכת העיכול, למערכת ההורמונלית וכפתרון לבעיות קשב וריכוז.
פטריות פסילוסיבין, המכונות בדרך כלל פטריות קסם, זכו לתשומת לב הולכת וגוברת בשל היישומים הטיפוליים הפוטנציאליים שלהן.

הבשר של העתיד

תזונה וקיימות

בשנים האחרונות הולך ומתגלה עושרן של הפטריות כאלטרנטיבה האידיאלית לנמנעים מבשר.
פטריות מהוות תחליף ראוי הן מבחינה בריאותית והן מהזווית האקולוגית.
לעומת תעשיית הבשר המואשמת בניצול בזבזני ולא יעיל של משאבי הטבע מתגלה ממלכת הפטריות כתורמת משמעותית לאורגניזמים השונים בפירוק חומר אורגני ומעבר חומרים עשיר.

התרומה למשבר האקלים

קיימות

משאבי המים המוגבלים על הכדור הכחול שלנו הביאו אותנו לאמוד את כמות המים הנצרכת בכל פעולה יצרנית, החקלאות ובעיקר משק המים לכיגול חיות משק הנה צרכנית מהותית של מים. מושג בסיסי באומדנים אלו הוא טביעת מים water print – מדד המצביע על כמות המים הכוללת (מי גשמים + מים נקיים + מים ממוחזרים) אותם יש להשקיע בכדי להגיע לקג או יחידת מוצר בעת גידול/ייצור מוצרי מזון.

פטריות בשירות האנושות

היסטוריה

פטריות שימשו את בני האדם במשך אלפי שנים החל מרפואה ועד קולינריה.
פטריות מילאו תפקיד משמעותי בהיסטוריה של הציוויליזציה האנושית.
שימוש בפטריות ממשיך להיות היבט חשוב בתרבויות רבות ברחבי העולם.

עשירה בויטמינים ומינראליים ודלה בקלוריות

רפואה ומניעה

פטריות טריות עשירות בויטמינים ומינרלים בכמות גבוהה מתוך הקצובה היומית. ניתן למצוא באתר של ה USDA האמריקאי טבלאות הטוענות לעושר מופלא של רכיבים מזינים, ויטמינים מקבוצת B, ויטמין D (5% מהקצובה היומית) – חיוני לבריאות העצמות ויש לו גם תפקיד חשוב בהגנה על מערכות הנשימה, הלב והמוח. 

לומדים על עולמן העשיר של הפטריות

חינוך וקהילה

ההזדמנות שנולדה מתוך שיתוף הפעולה בין משרד החינוך לחברת מרינה, חושפת את הצוותים לכל שלבי הפיתוח והעשייה, לטכנולוגיות מתקדמות, לשיטות גידול מתקדמות, לידע רב ולאינספור האפשרויות בהן ניתן ליצור למידה מתקדמת לתלמידי המחוז. "אני כל כך שמח וגאה על הפיילוט שמתקיים בימים אלה ומוכיח כמה חשובה למידה כזו שמשלבת תיאוריה לצד עשייה, מרינה היא הבית לפטריות בישראל , כעת גם יוזמת ומסייעת לחינוך ולחיזוק הקהילה.

פטריות הקסם של מרינה:

האלטרנטיבה לבשר ,פתרונות למשבר האקלים

פטריות מתגלות כאלטרנטיבה המושלמת לנמנעים מבשר, הן במרקם הבשרני, בערכים התזונתיים העשירים ובהיותן חסכuניות בשימוש במשאבי מים , אדמה ופליטת פחמן. עושרן של הפטריות מבחינה בריאותית ומהזווית האקולוגית מציבה את ממלכת הפטריות בטבע כתורמת המשמעותית ביותר לאורגניזמים השונים בפירוק חומר אורגני וכל זאת תוך כדי צריכה מועטה של מים. לעיתים נדמה כי הפטריות הן אחת התשובות המרכזיות לשאלות המטרידות את האנושות כולה בימים אלו, ובראשן ההתמודדות עם משבר האקלים וביטחון תזונתי.

מלבד מהשימוש המוכר והגובר במזונות ורפואה, פטריות פורצות לתעשיית האופנה כאלטרנטיבה למוצרי עור ומופיעות כנושאים הן בבגדים והן בתכשיטים. בית עיצוב האופנה היוקרתי הצרפתי, הרמס, חבר לחברת הביוטכנולוגיה MycoWorks כדי לפתח טקסטיל בר-קיימא העשוי מתפטיר – תחליף עור העשוי מתפטיר דמויי חוטים של פטריות. המעצבת סטלה מקרטני שיתפה גם היא כי קולקציית הקיץ שלה חגגה באופטימיות פטריות עם הדפסי פטריות מצוירים ביד ותיקי עור תפטיר.

מומחים צופים כי עיצוב פטריות הולך להיות טרנד ענק בשנת 2023. "עיצוב הפטריות בהחלט צמח מתוך המוטיב הזה של הטבע. הפריטים קלילים ושובבים, והם מרגישים קצת פנטסטיים ועדיין מאוד ארציים ומקורקעים", אמרה קתי קו, מומחית לעיצוב פנים ומייסדת Kathy Kuo Home.  Architectural Digest משתף 34 פריטי עיצוב פטריות שיהפכו את ביתכם הפרטי למבצר פטריות.

 

לכתבה מלאה ב-TheMarker